Paleo


Termin diety paleo w Polsce jest jeszcze wciąż mało znany - a szkoda, bo jest to coś więcej, niż tylko nowy sposób na dietę. Bezsprzecznie jest to przełom w tradycyjnym postrzeganiu "zdrowego odżywiania" a także w postrzeganiu popularnych i nękających od wieków cywilizacje chorób. Dieta Paleo absolutnie nie powinna być kojarzona jako kolejny wymysł, czy nowy sposób na szczupłą sylwetkę. Jest to sposób odżywiania, który działa wszechstronnie i długotrwale na organizm człowieka, przede wszystkim mowa tutaj o charakterze leczniczym pożywienia, jakie ta dieta uwzględnia. 

Osiągnięcie prawdziwej pełni zdrowia na zasadach Paleo to priorytet, a przecież organizm w pełni zdrowy to szczupła sylwetka, mocne paznokcie i włosy, ładna cera bez najmniejszych zmian, stabilnie działająca insulina i trzustka, zdrowy mózg bez uszczerbów, czysta i mocna krew, silne serce, ustabilizowana gospodarka hormonalna , idealny poziom tłuszczów... Tego wszystkiego nie możemy doświadczać z powodu współczesnej, mocno przetworzonej diety. Wskazuje się na to, że obecnie ludzie jedzą produkty, a nie jedzenie. Konsumpcja naturalnego i prawdziwego jedzenia zanika, a wrasta spożywanie produktów przetworzonych, co nie pozostaje obojętne dla zdrowia i kondycji wszystkich układów w ludzkim organiźmie. Prowokuje to chroniczne stany zapalne, bardzo popularne choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, liczne i agresywne alergie pokarmowe, choroby jelitowe (zespół jelita drażliwego, Leśniewskieg-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i inne), trudności z trawieniem i zły stan żołądka (wrzody, przerost Candidy), cukrzyce, insulinooporność, otyłość brzuszną, problemy hormonalne na wszystkich szczeblach no i oczywiście rak - który nie spada na nas z nieba, jest wypadkową kilku zmiennych a przede wszystkim wynikiem fatalnego, współczesnego odżywiania. Tego łańcuszka chorób można uniknąć stosując jedynie dietę paleo - bez wizyt u lekarza, bez wydawania pieniędzy na drogie recepty, bez przyjmowania antybiotyków i sztucznych witamin, bez wydawania góry pieniędzy. Po prostu wystarczy odpowiednie jedzenie by cieszyć się dobrą formą i energią, by mieć siłę, sprawne ciało i umysł, a także być wolnym od wszelkich cywilizacyjnych chorób. Brzmi pięknie i to nie jest bajka, a ja jestem tego żywym dowodem. W ciągu roku, dzięki Paleo odzyskałam siły po ciężkiej i nekającej mnie prawie 10 lat chorobie - ostrym i przewlekłym zapaleniu wszystkich stawów, a także rozległej alergii pokarmowej. Od tego czasu nie byłam ani razu u lekarza, nie wzięłam ani jednej tabletki, jestem zdrowa, jakbym nigdy nie była chora, moja przypadłość po prostu zniknęła.


Jak już wcześniej zostało wspominane, Paleo zakłada spożywanie prawdziwego jedzenia, a nie produktów - i tego należy się trzymać. Jemy to co rośnie na ziemi i to, co po niej chodzi. Jemy zdrowe tłuszcze, niektóre orzechy, a także owoce. Krócej mówiąc, jemy to, co jedli nasi przodkowie, a oni jedli naturalne pożywienie, które było gęste odżywczo, o dużej zawartości witamin oraz tłuszczów (tłuste mięso, ryby, owoce morza, warzywa w każdej postaci, tłuszcze zwierzęce takie jak smalec, masło, olej kokosowy, awokado, owoce, orzechy i niektóre nasiona, oliwa).  W zamian za to wyrzucamy z diety wszystko to, co jest przetworzone i stanowi pożywkę dla chorób cywilizacyjnych oraz raka;

-zboża
-produkty mączne
-cukier
-rafinowane oleje roślinne 
-nabiał
-skrobię
-fasolę i strączki
-alkohol i używkiNależy pamiętać, że człowiek jest istotą, która nie jest przystosowana do konsumpcji przetworzonego i sztucznego jedzenia, produkowanego przez maszyny, spulchnianego, oczyszczanego, hybrydyzowanego, genetycznie modyfikowanego. Niestety są to produkty ulubione przez ogół ludzi, więc nie pozostaje to bez znaczenia dla zdrowia każdego człowieka. Jako pierwszy zauważył tę zależność Robb Wolf wydając książkę pod tytułem "Paleo Solution", w jego ślady poszła spora ilość innych lekarzy i naukowców, którzy przekonali się do diety odczuwając niebywałe korzyści dopiero na własnej skórze. Jest także właścicielem jedej z największych i najpopularniejszych w stanach siłowni CrossFit, stąd ten pomysł na trening wiąże się także z przjściem na dietę paleo, aby móc uzyskać jak najlepsze wyniki. Dzisiaj strona Robb'a tętni życiem i jest pełna ludzi, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z zakresu otyłości i przewlekłych chorób, które pokonali dzięki diecie Paleo.

Za to na naszym rynku, w języku polskim ukazała się bardzo ważna i jedna z pierwszych publikacji w tym temacie, czyli "Dieta bez pszenicy" kardiologa Williama Davisa:

"Czy wiesz, że dwie kromki pełnoziarnistego chleba mogą podwyższyć poziom glukozy we krwi bardziej niż dwie łyżki cukru?" Na podstawie wieloletnich badań klinicznych oraz wyników, które obserwował u tysięcy własnych pacjentów, dr. William Davis przedstawia pozytywne skutki diety bez pszenicy:
-utrata wagi nawet do 20kg w ciągu kilku pierwszych miesięcy
-złagodzenie zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2
-ustąpienie objawów celiakii i schorzen jelitowych
-wyraźne obniżenie cholesterolu ogólnego LDL
-poprawa gęstości kości i zahamowanie osteopenii
-zmniejszenie dolegliwości skórnych (trądzik, łuszczyca, afty, łysienie)
-ograniczenie stanów zapalnych i bólów gośćcowych i wiele wiele innych.
 
Zachęcam do lektury tej książki i mojego bloga a także odsyłam do innych źródeł związanych z tematyką Paleo i powrotu do pełnego zdrowia:

6) Robb Wolf's Paleo diet Quick Start Guide, przewodnik dla początkujących -jak zacząć
7) Robb Wolf's Shopping List, lista zakupów, przewodnik

Także Youtube, "Paleo"

_________________________________________________________________________________

Chorujesz na alergie, choroby układu pokarmowego, nadciśnienie, masz problemy hormonalne, trądzik, cukrzycę, stany zapalne stawów, chorą tarczycę, hashimoto, candidię? Od lat szukasz bezskutecznie pomocy u wielu lekarzy ale wciąż nie widzisz poprawy? Potrzebujesz nieinwazyjnego i skutecznego rozwiązania swojego problemu? W takim razie dieta paleo jest stworzona właśnie dla Ciebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz