czwartek, 30 lipca 2015

Dlaczego warto wspomagać się enzymami trawiennymi


Wiele osób widząc, jak przed każdym posiłkiem łykam kilka kapsułek, patrzy na mnie ze zdumieniem. Po co tak młodej osobie suplementy wspomagające trawienie? Pokazuje to jednak jak małe pojęcie mamy na temat tego, jak ważną rolę odgrywa dla naszego organizmu prawidłowe trawienie. Co więcej suplementacja enzymami nie będzie zastrzeżona tylko dla pojedynczych przypadków, ponieważ obecny model żywienia skutecznie upośledza prawidłowe trawienie i przyswajanie wartości odżywczych z pokarmu niemalże u każdego.

Aby zobrazować wam jak ważne jest poprawne trawienie (które coraz częsciej nie jest możliwe bez odpowiedniej suplementacji) posłużę się swoim przykładem.

Po latach wegetariańskiej diety zdałam sobie sobie sprawę ze szkodliwości zbóż i zdecydowałam się na paleo (a od marca AIP - autoimmune protocol) o czym już pisałam. Mimo starań włożonych w jakość diety wciąż miałam niedobory, pojawiały się siniaki, miałam kruche paznokcie, a po każdym myciu włosów wyciągałam z syfonu garść włosów a i to nie wszystko. Było więc jasne, że witaminy z jakiejś przyczyny się u mnie nie przyswajają. Konsultacja z MS (TłusteŻycie) uświadomiła mi, że wieloletnie niespożywanie pokarmów mięsnych i zwierzęcych zachamowało u mnie produkcję kwasów trawiennych, które skutecznie rozkładałyby białko i tłuszcze. Powodowało to nie tylko chroniczne braki witamin, ale także zaleganie jedzenia w żołądku oraz wydalanie wraz z kałem dużych, niestrawionych cząstek pokarmu. Co więcej jest to bardzo problematyczne i rzutuje na ogólny stan zdrowia. 

Źle trawione pokarmy powodują alergie, choroby autoimmunologiczne i skutecznie podrażniają ściany jelita grubego, prowadząc do jego nieszczelności. Potwierdzenie tych informacji możemy znaleźć w publikacjach M.Chaput'a: "Suplementy enzymów trzustkowych mają więc duże znaczenie, gdyż umożliwiają złagodzenie czy nawet zahamowanie tych procesów. Podawane doustnie, trafiają do przewodu pokarmowego podobnie jak sok trzustkowy i mogą wspomóc trawienie węglowodanów, tłuszczy i białek. Zaburzenia trawienia tych ostatnich są najbardziej niebezpieczne z punktu widzenia terenu alergicznego. Przypomnijmy, że nie do końca rozłożone fragmenty białkowe [...], które z powodu nieszczelności błony śluzowej jelit mogą przedostawać się do krwi, są nie tylko bezużyteczne jako materiał do biosyntezy naszych własnych białek, ale w dodatku układ immunologiczny rozpoznaje je jako antygeny i uruchamia przeciwko nim reakcje obronną." Jeśli chcemy więc zadbać o optymalny stan naszego zdrowia, zacznijmy od usprawienia jakości swojego trawienia.

Symptomy mówiące o tym, że potrzebujesz enzymów wspomagających trawienie:
-bóle, kolki w podbrzuszu odczuwane po jedzeniu
-wzdęcia po posiłkach
-zaparcia, brak codziennego wypróżniania
-biegunki
-gazy
-uczucie zalegania pokarmu w żołądku
-ból wątroby
-kawałki niestrawionego pokarmu w kale
-mdłości np. po spożyciu tłuszczów
-chronicze niedobory witamin mimo suplementacji i urozmajconej diety
-alergie pokarmowe
-choroby autoimmunologiczne

Jeśli któryś z tych symptomów jest ci znajomy, to najprawdopodobniej twój układ trawienny nie działa optymalnie. Suplementacja enzymami trawiennymi jest naprawdę rozsądnym rozwiązaniem, które w dodatku nie ma skutków ubocznych - obciążanie układu pokarmowego pokarmem, którego nie jest w stanie przetworzyć jest dużo bardziej nieodpowiedzialne. Warto także dodać, że po pewnym czasie organizm sam uczy się produkcji własnych enzymów, dzięki czemu po ustąpieniu objawów można próbować stopniowo schodzić z dawek. Jakie enzymy wybrać? Na przykład kombinacja bromelainy+kwercytyny może być korzystna w skutecznym trawieniu białek, pankreatyna (która jest ekstraktem z trzustek zwierzęcych) zawiera amylaze, lipaze i proteazę, zatem będzie kompleksowo wspomagała trawienie zarówno białek, jak i tłuszczy i węglowodanów. Z kolei betaina HCL pomoże zakwasić żołądek, co jest niezbędne do optymalnego trawienia białek. Warto wybrać kompleksowe rozwiązanie w tej kwestii. Osobiście mogę polecić Super Enzymes (tu), które mają w składzie wszystkie enzymy i są połączeniem wszystkich wymienionych wyżej substancji. Można także wspomóc wątrobę np. ostropestem.

Dodam jeszcze, że stosowanie enzymów daje zaskakujące efekty - nie tylko przy chorobach autoimmunologicznych i alergiach ale także u osób zmagających się od lat z problemami trawiennymi. Warto więc zadbać o jakość naszego trawienia, szczególnie że to co dzieje się w żołądku i jelitach jest wyjściową do tego, w jakim stanie będzie nasze zdrowie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz